Na dniach na konta seniorów wpłynął nie tylko emerytury i renty, ale również trzynastki. Jeszcze przed samymi świętami kilka milionów emerytów i rencistów będzie się cieszyć większymi wypłatami. Prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska ujawnia, co czeka seniorów.
– Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest już gotowy do wypłaty trzynastej emerytur. Są zagwarantowane na to środki. Nasi klienci mogą spać spokojnie pandemia nie przeszkodzi nam w przekazaniu dodatkowego świadczenia – mówi Faktowi prof. Uścińska. Kiedy dokładnie pieniądze trafią na konta? Zasada jest prosta: trzynastka trafi do emeryta lub rencisty wraz ze świadczeniem jednym przelewem lub przekazem pocztowym w terminie wypłaty emerytury lub renty.
ZUS wypłaca świadczenia 1, 5, 6, 10, 15, 20, i 25 dnia miesiąca, ale z powodu świąt terminy nieco ulegną zmianie. Pierwsze wypłaty trafią do odbiorców 1 i 2 kwietnia i dostana je osoby, które maja ustalony dzień wypłaty na 5. dzień miesiąca. Następne wypłaty przewidziane są na 6 kwietnia i 9 (bo 10 to sobota), 15, 20 oraz 23 kwietnia (bo 25 to niedziela).
Jeśli senior dostaje emeryturę z KRUS, wypłaty realizowane są 10, 15, 20 i 25 dnia miesiąca. Kiedy zatem emerytury i renty wraz z trzynastkami trafią do rolników-seniorów? 9 kwietnia (10 to sobota), 15, 20 i 23 kwietnia (bo 25 kwietnia to niedziela).
W przypadku 65 tysięcy Polaków, którzy otrzymują świadczenie przedemerytalne, trzynastka będzie wypłacana dopiero w maju. A ile wyniesie świadczenie? Trzynastka wynosi 1250,88 zł brutto, czyli dokładnie tyle, ile wynosi minimalna emerytura. Na rękę będzie to kwota 1022,30 zł.